Zgłoś zagrożenie

mapa zagrożeń

Jeśli donosicielstwo nie leży w Twojej naturze, a jednak czujesz się w obowiązku poinformować kogo trzeba o zauważonym zagrożeniu, nieprawidłowości, przekraczaniu lub nieprzestrzegania prawa w Twoim otoczeniu, to możesz w prosty i nieskomplikowany sposób zrobić to poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Mapa Zagrożeń powstała jako interaktywna zakładka na stronach policji i od września 2016 roku doczekała się ponad 5 milionów odsłon i blisko 1,5 miliona użytkowników, a zgłoszeń ok. 900 tysięcy (dane ze stycznia 2019).

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji. Mapa pomaga również wskazać miejsca, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Policja weryfikuje sygnały o zagrożeniach, a jeśli informacje okażą się prawdziwe, podejmuje odpowiednie działania.

Obywatele najczęściej zgłaszają zagrożenia, które są najbardziej uciążliwe w ich miejscu zamieszkania. Są to m.in.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, niewłaściwa infrastruktura drogowa, używanie środków odurzających czy zła organizacja ruchu drogowego. Policjanci po potwierdzeniu zgłoszenia, realnie pomagają w rozwiązaniu problemu. Na przykład w sytuacji stwierdzenia złej organizacji ruchu, która zagraża bezpieczeństwu występują do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu w tym miejscu.”

Z mapy możemy skorzystać, gdy zechcemy sprawdzić, czy jakaś nieznana nam okolica jest bezpieczna, jakie niedogodności mogą nas tam spotkać. A ewentualnego swojego zgłoszenia dokonać anonimowo. Formularz dodawania zgłoszenia jest prosty i intuicyjny, trwa kilka minut.
Jednocześnie należy pamiętać, że Krajowa Mapa Zagrożeń nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

mapa zagrożeń

 

Źródło: MSWiA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *